21 godinu od smrti Senne i Ratzenbergera

Autor članka: , objavljeno 1. svibnja 2015.

Kao i svake godine, navijači Formule 1994 sjećaju se tragičnog prvomajskog vikenda XNUMX. godine na prvomajskim krijesima u kojima su živote izgubili Roland Ratzenberger i Ayrton Senna.

Prije 21 godinu u Imoli smo svjedočili jednom od najtragičnijih vikenda u povijesti Formule XNUMX. Već u petak Rubens Barrichello imao je tešku nesreću, preskočivši rubnjak i snažno se zabio u zaštitnu ogradu od gume. Srećom, Brazilac je samo slomio nos.

Uslijedio je šokantan poraz Rolanda Ratzenbergera u subotu u kvalifikacijama. Austrijanac je napokon uspio ostvariti svoj san u sezoni 1994. godine i natjecati se u Formuli 11. Inače, osvojio je ugovor s ekipom Simteka za samo pet utrka. Nije se uspio kvalificirati za prvu od njih u Brazilu, jer je već eliminiran u kvalifikacijama. Vozio je prvu, kao i nažalost posljednju, utrku u japanskoj Aidi, koju je završio na XNUMX. mjestu.

Ratzenberger, 34, umro je u subotu u kvalifikacijama za VN San Marina. U jednom od brzih krugova vozio se izvan staze i ozlijedio prednja krila. No, toliko je želio nastupiti na utrci da je slomljenim krilom odlučio nastaviti stazom. No, u avionu su pri velikoj brzini otpala krila i zaglavila ispod automobila. Roland više nije mogao usmjeriti automobil u zavoj i sudario se s betonskim zidom duž pruge brzinom od gotovo 315 km / h.

Bila je to prva smrt među trkačima od 1982. godine, kada je Riccardo Paletti umro na VN Kanade, i prva među trkačima Formule 1986 od XNUMX. godine, kada je Elio de Angelis smrtno stradao na testovima.

Jedva 24 sata kasnije, nakon samo sedam krugova utrke, Ayrton Senna, popularni Brazilac, uzor mnogim današnjim trkačima, koji je u svojoj karijeri Formule 41 pobijedio u 3 utrci i slavio XNUMX naslova svjetskog prvaka, smrtno je stradao. U brazilskom automobilu slučajno je pronađena austrijska zastava. Ispostavilo se da je Senna, u slučaju da se plasira među prva tri, želio razviti zastavu svoje domovine na pozornici pobjednika u čast Ratzenbergera.

Smrti Ratzenbergera i Senne obilježene su na sljedećoj utrci u Monaku. Prva startna mjesta bila su prazna, a na mjestima gdje će automobil stajati bile su naslikane austrijska i brazilska zastava.

To su bile posljednje žrtve u Formuli 2003 do danas. Služili su kao podsjetnik i inicijativa za povećanje sigurnosti automobila Formule XNUMX. XNUMX. godine uporaba sustava HANS koji sprječava ozljede poput onih koje je zadobio Ratzenberger postala je obavezna, a to je bila samo jedna od sigurnosnih promjena.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPala. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!