33 godine od smrti Gillesa Vileneuva

Autor članka: , objavljeno 8. svibnja 2015.

Rijetko se vozač s tako prilično prosječnom statistikom (6 pobjeda, 2 najbrža startna mjesta, 8 najbržih krugova) pobrinuo za toliko entuzijazma kao Gilles Villeneuve. Ali, naravno, statistika nije sve; stvar je mnogo dublja. Zapravo, Gilles je osvojio nesrazmjerno više srca nego GP pobjeda, a neki puno uspješniji vozači mogli su samo sanjati o ovakvoj popularnosti. Jedno je gola statistika, a drugo je način na koji vozite.

Za razliku od nekih slično popularnih vozača, Gilles je imao navijače ne samo na tribinama, nego i u paddocku i u press centru, jer je izvan staze mali Kanađanin bio vrlo ugodan čovjek, što je već tada bila više nego nikakva iznimka. Ali daleko ga je najbolje bilo pratiti usred borbe na stazi, jer tako neumoljivog trkača svijet nije vidio već duže vrijeme; uvijek je bio na rubu mogućeg, povremeno ga i premašivao, tu i tamo i sa spektakularnim posljedicama. Njegov manijakalni način vožnje savršeno je pristajao vrućim tifusima, koji su svoje svece birali više po osobnosti nego po rezultatima; tipičan primjer je, primjerice, Jean Alesi, koji se nikada nije mogao pohvaliti nikakvim uistinu izvrsnim postignućima, ali je bio jedan od najpopularnijih vozača svog vremena. Villeneuve u Ferrariju bio je kombinacija koja se nije mogla nadmašiti.

Gilles Villeneuve

Ali to se gotovo nije dogodilo.

Francusko-Kanađanin je svoju trkaću karijeru započeo u rodnoj Kanadi kao vozač nekakvih motornih sanki, a postao je državni prvak. Upravo u ovoj utrci morao je naučiti umijeće startanja u svim mogućim uvjetima i bazama, što mu je dobro došlo kasnije u karijeri vozača Formule 1. Osim toga, upravo je u ovoj utrci razvio svoj vrlo specifičan stil vožnje. Nakon što je osvojio naslov u motornim sanjkama, prešao je u Formulu Ford, a nakon što je osvojio Quebec FF prvaka, prešao je u Formulu Atlantic.

Villeneuve je bio velika zvijezda ovih natjecanja i bio je na putu do svoje druge titule kada su se James Hunt i Alan Jones pojavili kao gostujući vozači na prvenstvu Trois-Rivières 1976. godine. Oba vozača GP-a teško su poražena od strane potpuno nepoznatog mladića. U sljedećoj sezoni, u kojoj je Hunt obranio naslov svjetskog prvaka, Englez ipak nije zaboravio nevjerojatnu vožnju mladog Kanađanina, a posljednji put je samo uspio uvjeriti upravu McLarena da mu ponudi mjesto u trećoj utrci automobil na Velikoj nagradi Britanije. Automobil je bio nešto starije specifikacije od trkaćih automobila James Hunt i Jochen Massa, a za svakog neukog promatrača njegova izvedba bila je potpuno beznadna. Staza u Silverstoneu imala je samo osam zavoja, a nepoznati Kanađanin se vrtio u gotovo svakom od njih - ali nikad više od jednom u svakom. Kasnije je rekao da je tražio stropove svog automobila, a granicu je pronašao tek kada je samo prešao preko nje, a rezultat je bio okretanje. Pa ipak, bez poznavanja automobila ili trkaće staze, stavio je svoj stari McLaren M23 na deveto mjesto, prestigavši ​​čak i običnog vozača Massu za jedno mjesto! Imao je dosta smole tijekom utrke; zbog zamišljenog tehničkog problema koji uopće nije postojao, nepotrebno je izgubio dva kruga u boksu i završio utrku tek na jedanaestom mjestu. No do spomenutih problema lako je odvezao ispred Masse koji je utrku završio na četvrtom mjestu. No, šef tima Teddy Mayer više je pazio na broj okretaja nego na tempo utrke, a Villeneuve više nije odlučio ponuditi novu priliku. Činilo se da se karijera Gillesa Villeneuvea kao vozača Formule 1 bliži kraju prije nego što je i počela. McLaren je na svoje mjesto pozvao Francuza Patricka Tambaya, dok je Villeneuve sasvim neočekivano dobio priliku u Ferrariju. Austrijanac Niki Lauda rano je došao do drugog naslova svjetskog prvaka i šokantno napustio Ferrari prije kraja sezone, tako da je mjesto vodećeg automobila u natjecanju iznenada ispražnjeno! Sljedeća utrka nakon Laudovog odlaska bila je u Kanadi, a Enzo Ferrari se sjetio brzog, ali pomalo kvrgavog Kanađanina, te mu ponudio prazno mjesto. Villeneuve je ponovno sjeo u treći automobil s brojem 21, ali je završio utrku na posljednjem mjestu nakon što se vrtio tijekom utrke i izgubio puno mjesta. Priliku je dobio na posljednjoj utrci sezone u Japanu, gdje je došlo do sudara Villeneuvea i Ronnieja Petersona, nakon čega se Ferrari katapultirao u zrak te je prilikom prevrtanja preletio ogradu i ubio nekoliko gledatelja koji su se nalazili na inače zabranjeno mjesto. Ali ovaj put Gilles je preživio...

Villeneuve je ostao vjeran Ferrariju do kraja karijere. Skoro je bio pregažen 1978., ali je spasio svoj status pobjedom na domaćoj utrci u Montrealu, na stazi Ile-de-Notre-Dame; ova se staza danas zove Circuit Gilles Villeneuve. Godine 1979. suigrač mu je bio Južnoafrikanac Jody Scheckter, a obojica su završili među prva dva na prvenstvu. S vremenske distance zapravo je teško reći tko bi više zaradio titulu, ali činjenica je da bi s identičnim rezultatima Gilles bio prvak da su samo malo promijenjena pravila bodovanja; a to je druga priča. Dugogodišnji nastupi na stazama ostali su mu u dugom sjećanju, posebno dvoboj s Renéom Arnouxom za drugo mjesto na VN Francuske, revolucionarna vožnja na tri kotača u Zandvoortu i naravno nevjerojatna izvedba na prvim kvalifikacijama trening u Watkins Glenu, gdje je bio na kiši od ostalih koji su išli na stazu, devet sekundi brže!

Nakon tako dominantne godine, moglo se očekivati ​​da će Ferrari nastaviti s uspjehom 1980.; ali ova sezona je zabilježena u Ferrariovoj povijesti kao jedna od najgorih ikad. Gilles je tijekom cijele sezone postigao samo šest poena, što je bilo tri puta više od njegovog suigrača Schecktera, koji je također odlučio zaključiti svoju trkaću karijeru na kraju sezone. Godine 1981. Schecktera je zamijenio brzi Francuz Didier Pironi, a Gilles je novi trkaći automobil 126CK s 1.5-litrenim turbo motorom doveo do dvije nevjerojatne i nezaboravne pobjede u Monacu i Yarami.

Sezona 1982. bila je više nego obećavajuća. Harvey Postlethwaite dizajnirao je prvi pravi Ferrari s "učinkom tla" - 126 C2. Automobil je bio konkurentan od samog početka, a kada su timovi pod pokroviteljstvom FOCA-e bojkotirali utrku za VN San Marina u Imoli, Pironi i Villeneuve su preokrenuli utrku u svoju korist, a samo Renault - jedina prava konkurencija - s ostavkom na oba automobila prilično brzo. Nekoliko krugova prije kraja dvostruko vodstvo - Villeneuve prije Pironija - bilo je pomalo zbunjeno; Pironi je prestigao iznenađenog Villeneuvea u zadnjem krugu u zavoju Tosa i došao do prve pobjede kod Ferrarija. Gilles se osjećao prevarenim i izdanim, a s Pironijem više nije progovorio ni riječi.

Dva tjedna kasnije, prije VN Belgije u Zolderu, Pironi i Villeneuve su bili uključeni u borbu za prva startna mjesta. Pironi se malo bolje snašao, ali u posljednjim minutama kvalifikacija Villeneuve se u jednom od svojih posljednjih brzih krugova odvezao na stazu. Nažalost, usred toga je naišao na sporog Jochena Massu, a nakon vrlo tragičnog nesporazuma, kada su se obojica u isto vrijeme odvezli na desni rub staze, došlo je do neizbježnog sudara. Ferrari je napravio malo soli i potpuno se razbio, a nesretni Villeneuve izletio je iz auta i legao uz stazu. Umro je u bolnici iste večeri.

Gilles Villeneuve i dalje ostaje nezaboravan, a kombinacija crvenog Ferrarija s brojem 27 - s kojim se u osnovi natjecao samo 1981. i 1982.! - jedna je od najpoznatijih u cijeloj povijesti Formule 1.