Janik, Stankovič, najbolje rangirani Slovenac, slavio je na Gorjancima

Autor članka: , objavljeno 22. lipnja 2014

Brdska brza utrka do Gorjanaca odvijala se po lijepom sunčanom vremenu. Uz stazu se okupio dobar broj gledatelja. Događaj je prošao bez ozbiljnih nesreća, samo su u prvoj vožnji bila tri duga prekida, nakon što su sportski dužnosnici morali očistiti ulje s ceste i popraviti šikan uz stazu. Pobjednik je bio Čeh Vaclav Janik (Lola B02 / 50), koji je ponovio uspjeh iz 2012. godine i tako drugi put slavio na GHD Gorjanci. Janik je također imao najbrže vrijeme u sve tri vožnje i tako suvereno pobijedio sunarodnjaka Jirija Svobodu (Norma M20F), a Mađar Laszlo Szasz (Reynard Zytek), koji se inače natječe pod hrvatskom zastavom, završio je na trećem mjestu. Prije početka današnje utrke Janik je ulogu favorita prepustio Svobodi, jer je na jučerašnjim treninzima imao problema s elektronikom, što je njegova momčad očito uspjela otkloniti.

Najbolji Slovenac Vladimir Stankovič (Radical SR8 LM) završio je utrku na 5. mjestu i osvojio slovensko prvenstvo u kupu. Prije posljednje vožnje promijenio je gume, tvrđom verzijom pokušao se približiti vođama. Međutim, zaostatak prije posljednje vožnje bio je prevelik za 4. mjesto tako da je na kraju zadržao poziciju koju je već imao nakon prve vožnje. U slovenskom prvenstvu nije imao konkurencije, jer je jedini mještanin vozio prototip. U slovenskom državnom prvenstvu Peter Marc (Mitsubishi Lancer EVO IX) pobijedio je u generalnom poretku prije Davora Iviča (Nissan 240SX S14) i Mateja Grudnika (Renault Twingo RS). Pobjednik uvodne utrke u Verzegnisu, Matevž Boh, dao je ostavku.

U FIA klasifikaciji Europsko planinsko prvenstvo starodobnih vozila proslavio je Talijan Uberto Bonucci (Osella PA 9/90) ispred Čeha Jirija Kubicka (Škoda 130 RS) i Austrijanca Haralda Moesslera (Steyr Puch Bergspyder). GHD Gorjanci servirali su s jakom i brojnom glumačkom postavom. Natjecatelji su pokazali puno odvažnih vožnji, a impresionirali su i promatrače FIA-e koji su procijenili je li GHD Gorjanci sposoban u budućnosti organizirati utrku najvišeg ranga, Europsko prvenstvo u brdskim brzinskim utrkama.