Formula 1

Za sve vas koje zanima Formula 1. Najnovije vijesti i rezultati F1 utrka i kalendara utrka.

Mazepin tuži Haasa

Formula 1
Rus Nikita Mazepin planira tužbu protiv svog bivšeg poslodavca, tima Haas, koji mu još uvijek duguje zaostale plaće. Zbog ruske invazije na Ukrajinu ekipa Haasa raskinula je ugovor sa sponzorom Uralkalijem, a potom i s Mazepinom, čiji je otac financirao sjedište utrke preko tvrtke Uralkali. No Nikita je objasnio da je to bio spor između njega i momčadi, te da Uralkali nije bio uključen. “Kad je ugovor raskinut, tim mi je još uvijek bio dužan plaću za 2022. godinu”, objasnio je Mazepin. "Želim reći da ugovorne obveze nisu ispunjene. Ali također morate razumjeti da raskid ugovora sa sponzorom nije utjecao na moju budućnost u momčadi. Bile su to dvije odvojene odluke. Još nisam vidio svoj novac , pa idemo na sud", najavio je Rus koji je izdao tu Formulu
Red Bull je otpustio testnog trkača Jurija Vipsa zbog rasističke izjave

Formula 1
Juri Vips više nije član podmladka Red Bulla nakon što je dao rasističku izjavu dok je igrao Call of Duty. Video izjave brzo su kružile internetom, a Red Bull je odmah poduzeo akciju i odmah eliminirao 21-godišnjeg trkača Formule 2 iz svog juniorskog tima. Vips se prošlog mjeseca natjecao za Red Bull na prvom španjolskom slobodnom treningu, prije testiranja 2021. i 20202., a njegov estonski suparnik u Formuli 2 i suigrač Liam Lawson, koji je također član, bio je iznenađen Estončevom izjavom Red Bullov potomak. Tim Red Bulla rekao je da oštro osuđuje takvo ponašanje i da će istražiti događaje.
Verstappen u Kanadi do 26. pobjede, Leclerc do petog mjesta

Formula 1
Max Verstappen pobijedio je u utrci Formule 26 za Veliku nagradu Kanade, gdje se veći dio utrke borio s Ferrarijevim trkačem Carlosom Sainzom. Nizozemcu je ovo šesta ovogodišnja pobjeda, čime je povećana prednost u ukupnom poretku prvenstva, inače 1. pobjeda u Formuli 1. Sainz se morao zadovoljiti drugim mjestom, a posljednje mjesto na postolju osvojio je Lewis Hamilton. https://twitter.com/F1538607911584378882/status/XNUMX Četvrti je bio drugi trkač Mercedesa, George Russell, a Charles Leclerc se s devetnaestog startnog mjesta probio na peto. Šesti je bio Esteban Ocon ispred alpskog suigrača Fernanda Alonsa. Valtteri Bottas bio je osmi, Zhou Guanyu deveti, a domaći trkač Lance Stroll završio je zadnji s desetim mjestom.
Mercedes blizu protesta protiv "nepoštene prednosti"

Formula 1
Mercedes bi bio pod lupom povjerenika u utrci za Veliku nagradu Kanade ako bi odlučili koristiti dodatna pojačanja na dnu bolida. FIA je izdala novu tehničku direktivu kojom se timovima nameće odgovornost da spriječe poskakivanje svojih trkaćih automobila. Mercedes je odgovorio instaliranjem dodatne donje potpore na stražnjem dijelu automobila, a brzo rješenje izazvalo je val iznenađenja među suparnicima jer je FIA ​​izdala direktivu u četvrtak kada je većina timova bila na putu ili je već sletjela u Kanadu. Neki su timovi ostali u podređenom položaju, jer nisu mogli slati dodatne potpore iz tvornice ili ih izraditi na putu za Kanadu, a Alpine momčad čak se pita je li Mercedes stekao nepravednu prednost i možda je dobio tehničku direktivu ranije od drugih. timovi.
Verstappnu mokre kvalifikacije u Montrealu, Alonso drugi

Formula 1
Max Verstappen je s vodstvom većim od 0.6 sekundi osvojio najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Kanade koju će startati dvostruki svjetski prvak Fernando Alonso. Treći je bio trkač Ferrarija, Carlos Sainz. Kvalifikacije su počele na mokroj stazi koja se cijelo vrijeme sušila, što je prognoziralo prilično neizvjestan ishod, jer su natjecatelji stalno popravljali vrijeme kruga. Kvalifikacije su prekinute s crvenom zastavom nakon što je Sergio Perez izletio sa staze i zabio se u zaštitne gume, a Verstappen je konstantno bio korak ispred suparnika. Nizozemcu je ovo prvi pole position na trkaćoj stazi Gilles Villeneuve u Kanadi. https://twitter.com/F1/status/1538269125625135111 Četvrto mjesto osvojio je Lewis Hamilton, ispred Haasovog dvojca Kevina Magna
Verstappen također s najboljim vremenom drugog treninga

Formula 1
Max Verstappen bio je najbrži i na drugom treningu u Kanadi, gdje je bio najbliži Ferrarijevim trkačima Charlesu Leclercu i Carlosu Sainzu. Sebastian Vettel (Aston Martin) bio je četvrti, a Fernando Alonso (Alpine) peti. Pierre Gasly (Alpha Tauri) bio je šesti ispred Mercedesovog trkača Georgea Russella i Britanca Landa Norrisa (McLaren), a Daniel Ricciardo (McLaren) bio je deveti. Esteban Ocon (Alpine) bio je deseti Red Bullov trkač, a Sergio Perez jedanaesti, ispred najbolje rangiranog domaćeg trkača Lanca Strolla (Aston Martin). Lewis Hamilton (Mercedes) bio je trinaesti, a Britanac je nakon treninga rekao da je automobil potpuno nevozeći.
Leclerc novi motor i 10 kaznenih mjesta

Formula 1
Ferrarijev trkač Charles Leclerc izgubit će 10 mjesta prije početka utrke za Veliku nagradu Kanade, jer je tim iz Maranella odlučio ugraditi novu motornu elektroniku u njegov automobil. Monacan je na prethodnoj utrci u Azerbajdžanu dao ostavku zbog kvara motora, a pogonski agregat je previše uništen da bi se mogao popraviti. Leclerc je već dao ostavku u Španjolskoj zbog problema s motorom, a ta bi dva slučaja mogla biti povezana, sumnja Ferrari. Ferrarijev trkač je prije slobodnog treninga u petak dobio novi motor, MGU-H, MGU-K i motornu elektroniku, koji još nije prešao dopuštenu granicu, no prije drugog treninga Ferrari je najavio da ima još jednu novu elektroniku u automobil treći, što donosi 10 početnih bodova kazne, jer trkači imaju dvije na raspolaganju za sezonu. Leclerc
Verstappen najbrži na prvom treningu u Kanadi

Formula 1
Nizozemac Max Verstappen postavio je najbrže vrijeme svog prvog besplatnog treninga Formule 1537873793489715200 za Veliku nagradu Kanade. Ferrarijev Carlos Sainz bio je drugi s gotovo četvrt sekunde zaostatka, a Fernando Alonso bio je treći u alpskom trkaćem automobilu. Četvrti je bio Sergio Perez, a peti Charles Leclerc, koji je prije treninga dobio novi pogon i turbopunjač. https://twitter.com/redbullracing/status/XNUMX
Na zahtjev trkača, FIA je izdala novu direktivu za sprječavanje trkaćih automobila da skaču

Formula 1
Međunarodna automobilska federacija (FIA) je, nakon brojnih pritužbi natjecatelja, timovima dostavila novu tehničku direktivu koja nameće sigurnosne mjere proizvođačima trkaćih automobila kako bi se spriječilo poskakivanje trkaćih automobila. Tijekom trkaćeg vikenda u Azerbajdžanu neki su trkači osjetili bolove u vratu i leđima, pa je FIA ​​odlučila nešto poduzeti, no ovaj vikend na VN Kanade direktiva neće utjecati na način na koji timovi postavljaju svoje bolide, ali za sada prikupljat će samo podatke. Nakon utrke u Bakuu, rasprava o izmjenama pravila za ograničavanje skakanja automobila postala je vruća tema, no budući da neke momčadi nemaju problema s ovim fenomenom, bilo bi nemoguće postići potreban dogovor, pa je FIA ​​​​proveo promjene na temelju sigurnosti. nema potrebe
Latifi je priznao da mjesto u Williamsu nije sigurno

Formula 1
Kanađanin Nocholas Latifi prije domaće utrke u Montrealu priznao je da njegovo mjesto u momčadi Williamsa nije sigurno, dok se pojavljuju glasine o njegovoj zamjeni. Osim Micka Schumachera, Latifi je jedini regularni trkač koji ove godine još nije osvojio bodove za Svjetsko prvenstvo, a ugovor mu istječe krajem ove sezone. Kanađanin nije za volanom Williamsa, a sezona je puna nesreća pa bi po nekima mogao ostati bez sjedala prije kraja sezone. I sam priznaje da će morati pokazati više. "Znam da ću voziti do kraja sezone", uvjeren je. "Ali isto tako znam da ću morati pokazati više. Lagao bih kad bih rekao da mi je mjesto u momčadi zagarantirano, svjestan sam p