Za sve vas koje zanima Formula 1. Najnovije vijesti i rezultati F1 utrka i kalendara utrka.

Hamilton nakon najgoreg početka karijere: Pokušavam ostati pozitivan

Lewis Hamilton iznio je svoje viđenje utrke koja je završila u sedamnaestom krugu zbog problema s njegovim bolidom. Britanac, koji više od dvije godine nije stao na najvišu stepenicu postolja, današnju je utrku započeo tek s jedanaestog mjesta. Zato su u Mercedesu odlučili isprobati nešto drugačiju taktiku. Za razliku od većine konkurenata, krenulo se na najmekšoj verziji Pirellijevih guma. Do kraja sedmog kruga, kada je otišao na promjenu guma, dobio je dva mjesta. Deset krugova kasnije odustao je vozeći na jedanaestom mjestu. "Sve se dogodilo vrlo brzo. Ništa nije ukazivalo na mogući problem s pogonskom jedinicom. Šteta što se to dogodilo tako brzo. Drugačija strategija od konkurencije dala bi mi priliku da osvojim neka mjesta." “Ovo je najgore
Dvostruka pobjeda Ferrarija u Melbourneu, Verstappen podnio ostavku

Carlos Sainz pobjednik je utrke u Melbourneu. Španjolac je poveo u drugom krugu kada je iskoristio pogrešku tada vodećeg Maxa Verstappena. Nizozemac je potom odustao na kraju četvrtog kruga zbog problema s bolidom i tako prokockao priliku za desetu uzastopnu pobjedu. Momčadski kolega Charles Leclerc bio je drugi, a Lando Norris zauzeo je posljednju stepenicu postolja. https://twitter.com/F1/status/1771771064655258036 Lokalni Oscar Piastri bio je četvrti. Sergio Perez s Red Bullom danas nije bio konkurentan najboljima i završio je na petom mjestu. Fernando Alonso bio je šesti, a timski kolega Lance Stroll sedmi. Prvih deset kompletirali su Yuki Tsunoda, kojemu su ovo prvi bodovi ove sezone, Nico Hulkeberg i Kevin Magnussen. Tim Haas j
Verstappen: Kao da vozite s povučenom ručnom kočnicom

Max Verstappen doživio je prvo odustajanje u dvije godine u 4. krugu VN Australije. Trkač RB20 morao je parkirati nakon što je došlo do problema s kočnicama na stražnjem desnom kotaču, koje su se prvo počele dimiti, a potom smo vidjeli manji požar. Nizozemac je poveo na početku utrke, a zatim je izgubio mjesto od Carlosa Sainza u drugom krugu žaleći se na ponašanje bolida, te je morao završiti utrku u boksu dva kruga kasnije. "Podaci pokazuju da je od samog početka desna stražnja kočnica držala", objasnio je. "Šteta se samo povećavala i bilo je kao da vozite s podignutom ručnom kočnicom. To objašnjava zašto je auto bilo teško voziti u nekim zavojima, dok je na početku bilo dobro." Za aktualnog svjetskog prvaka
Alonso je ozlijedio bivšeg tenisača

Bivša teniska zvijezda Jelena Jokić zadobila je ozljedu oka nakon što je u nju uletio kamenčić dok je gledala trening Formule 1. Incident se dogodio tijekom slobodnog treninga u petak kada je Fernando Alonso izletio sa staze u desetom zavoju. Pritom je zadnjim kotačima podigao mnoštvo kamenčića u zrak prema gledateljima. Jedan od njih pogodio je Jokića u desno oko. U izjavi za javnost na svojim je društvenim mrežama napisala da ju je odnijela bez težih posljedica. "Kad uživo pratiš Formulu 1 i trkaći automobil izleti sa staze točno ispred tebe i kamenčić ti uleti u oko. Imao sam manju ozljedu, koja je brzo sanirana. Samo crvene oči i manja ogrebotina. Preživjet ću. Hvala medicinskom osoblju i osoblju hitne pomoći. Jedva čekam ponovno gledati Formulu 1."
Sainz je sam sebe iznenadio drugim mjestom

Carlos Sainz bio je iznimno zadovoljan drugim mjestom u današnjim kvalifikacijama. Kako je istaknuo, nakon odstranjenja slijepog crijeva, zbog kojeg je propustio posljednju utrku u Jeddahu, još se ne osjeća optimalno, ali je dovoljno suveren u bolidu da se bori za prva mjesta. "Bilo je ovo dosta izazovno razdoblje za mene. Prvo operacija, pa oporavak u krevetu. Dugo nisam ni znao hoću li se moći natjecati ovaj vikend. Doći do drugog mjesta, nakon što sam bio prvi za većina kvalifikacija je nevjerojatna." "Sretan sam što se natječemo s Red Bullom. Jučer sam još bio malo van forme. Znalo se da sam propustio jednu utrku i da nisam mogao puno trenirati između. Srećom, brzo sam bio među najboljima. Moram priznati da se još uvijek ne osjećam najbolje u vezi s trkaćim automobilom, ali ne s ovim
Perez zbog prepreke starta utrku tri mjesta niže

Prema stjuardima, Sergio Perez je ometao Nica Hulkenberga u kvalifikacijama za Veliku nagradu Australije i zbog toga će izgubiti tri startna mjesta. Utrku u Albert Parku tako će započeti sa šestog mjesta, no sada mu prijeti zabrana nastupa zbog skupljenih kaznenih bodova. Meksikanac je u proteklih 12 mjeseci skupio već 10 kaznenih bodova, a već sljedeći prekršaj mogao bi rezultirati dvanaest bodova, zbog čega će vozač Red Bulla morati propustiti utrku. Perez je prekršaj napravio već u prvom dijelu kvalifikacija, kada se pripremao za svoj prvi brzi krug, au trinaestom zavoju ga je prestigao Hulkenberg koji je već krenuo u brzi krug. Sam se kvalificirao naprijed i osvojio treće mjesto u kvalifikacijama, no zbog kazne gubitka tri startna mjesta, utrku će započeti sa šestog Hulkenbea
Hamilton je za svoju lošu izvedbu okrivio vjetar

Lewis Hamilton će htjeti što prije zaboraviti današnje kvalifikacije nakon što je ispao u drugom dijelu te će sutrašnju utrku startati tek s jedanaestog startnog mjesta. Za svoju lošu izvedbu okrivio je vjetar, za koji je rečeno da ima veliki utjecaj na ionako nestabilan Mercedesov trkaći bolid. Nakon neuvjerljivih igara na slobodnim treninzima u petak, Britanac je jutros na trećem slobodnom treningu bio puno sigurniji te je stoga optimistično očekivao kvalifikacije. Ali ovdje je priča bila potpuno drugačija. Kada je kockasta zastavica označila kraj druge dionice, bio je deveti, ali su Yuki Tsunoda i Lance Stroll uspjeli popraviti svoja vremena i izbaciti ga među prvih deset. “Na trećem treningu sam se osjećao jako dobro, jer smo bili tik uz najbolje, zato jesam
Verstappen u kvalifikacijama u Melbourneu

Najbolju startnu poziciju na stazi u Melbourneu osvojio je Max Verstappen. Uz njega sutrašnju će utrku iz prvog reda startati Carlos Sainz. Sergio Perez postavio je treće vrijeme ispred Landa Norrisa i Charlesa Leclerca. Domaći as Oscar Piastri u utrku će krenuti sa šestog mjesta. George Russell postavio je sedmo vrijeme. Top deset kompletirali su Yuki Tsunoda i vozač momčadi Aston Martin. Lance Stroll je ovoga puta bio brži od Fernanda Alonsa. Lewis Hamilton će utrku započeti tek s jedanaestog mjesta. Rezultati:
Leclerc na vrhu trećeg slobodnog u Melbourneu

Charles Leclerc ostvario je najbrže vrijeme (1:16.714) trećeg slobodnog treninga u Melbourneu. Najviše mu se uspio približiti Max Verstappen s drugim mjestom. Treći je bio Carlos Sainz koji je svoje najbolje vrijeme ostvario kao jedini na srednje tvrdim gumama. Lewis Hamilton je na četvrtom mjestu zaostao samo 0,092 sekunde za najbržim. https://twitter.com/F1/status/1771365859040321790?t=6sheIrGFb5Xf5qU1Qd3A4g&s=19 Peto mjesto zauzeo je njegov momčadski kolega George Russell ispred Fernanda Alonsa i Sergija Pereza. Prvih deset kompletirali su domaći aduti Oscar Piastri, Lance Stroll i Lando Norris. Rezultati:
Norris je imao iznimno izjednačen prvi trening u Melbourneu

Lando Norris ostvario je najbrže vrijeme (1:18.564) prvog slobodnog treninga u Melbourneu. Drugi je bio Max Verstappen, a treći George Russell. https://twitter.com/F1/status/1771003870992597053?t=wiRPQCKqIuqZrO9yfs3gzQ&s=19 Charles Leclerc s Ferrarijem postavio je četvrto vrijeme ispred Yukija Tsunode, Sergia Pereza i Lanca Strolla. Trening je karakterizirala iznimna izjednačenost najbržih natjecatelja. Carlos Sainz je nakon povratka ovoga puta zauzeo osmo mjesto, ali je za Norrisom zaostao samo 0,122 sekunde. Prvih deset kompletirali su Lewis Hamilton i domaći adut Oscar Piastri. Njegov sunarodnjak Daniel Ricciardo bio je jedanaesti. Alex Albon izazvao je prekid vožnje dvadeset minuta do kraja nakon što je izgubio kontrolu nad svojim bolidom pri izlasku iz sedmog zavoja i zabio se u zid. R