MX kup - Sjajan početak sezone motocrossa

Autor članka: , objavljeno 28. travnja 2015.

Ovogodišnje AMZS-ovo natjecanje u motokros kupu počelo je u idealnim uvjetima na mokedros stazi Škedenj. Na raznolikoj stazi natjecalo se čak 115 natjecatelja.

Kup natjecanje namijenjeno je prvenstveno rekreativnim motocross vozačima, no unatoč tome uvijek ima puno atraktivnih borbi, skokova i pretjecanja. Počeci su posebna čar. Tradicionalno, posljednjih godina većina trkača kreće s startne rampe u kategoriji R3, a čak ni prva utrka nije iznevjerila tradiciju, jer se 11 natjecatelja utrkivalo u nadmetanju s natjecateljima i stazom koja ima čak 27 skokova. S još dva mjesta konačnu pobjedu osigurao je Jan Švab ispred Nike Čekade koji je zabilježio šesto i prvo mjesto što svjedoči o iznimnoj konkurenciji. S trećim i četvrtim mjestom Tilen Tič je na kraju bio treći.

U kategoriji Amateri, koja je zapravo rezervirana za sve početnike, pobjednik Allen Kovačič bio je dvostruko najbolji, a Aleksander Jelčič i Matjaž Podveršič zauzeli su drugo i treće mjesto. Uzbudljivo je bilo i među veteranima, u startu ih je bilo 18! Iako su već u zrelim godinama, borbenosti im ne nedostaje. Ovog puta svoj je entuzijazam i srce ponovo dokazao Alojz Vogrinc koji je u prvoj vožnji pobijedio među mlađim veteranima, a u drugoj je doživio nesreću nakon nesretnog starta, kada je prije želje za pretjecanjem završio u sendviču između dva natjecatelja sporiji konkurenti.njega i snažno je sletio na zemlju. Unatoč ozljedi ključne kosti, ipak je odvezao zadnji krug i pol do cilja i ukupno sletio na četvrto mjesto. Pobjedničko postolje u ovoj kategoriji podijelili su Leon Ferš na prvom mjestu, Tomaž Jankovič na drugom i Boštjan Braniselj na trećem mjestu.

Među starijim veteranima Alojzij Fortuna dvostrukom je pobjedom signalizirao svoju trku za naslov. Dietmar Maier iz Austrije završio je drugi, a Branko Kavšek treći. Među najmlađima smo vidjeli čak 11 natjecatelja, a svaki od njih ponio je pravi pehar. Blistave oči i nasmijana lica pamtit će ovu utrku zauvijek. Među tim hrabrim dječacima pobjedi se radovao Jaka Peklaj, drugi je bio Žiga Grebenc, a treći mještanin Tadej Škratek. U klasi juniora 65 postolje su podijelili: Gal Hauptman za prvo, Jaka Osek za drugo i Miha Nučič za treće mjesto. Devet natjecatelja natjecalo se u kategoriji do 85 kubičnih centimetara, gdje je dvostrukom pobjedom Matevž Robek pobijedio ispred Gašpera Polajžera na drugom mjestu i Urha Raka na trećem mjestu.

U natjecateljskoj klasi R2 ima natjecatelja koji su već vrlo iskusni, pa su i vožnje izuzetno atraktivne te pune skokova u dalj i uvis. Klasa MX2 R2 u kojoj se voze sa četverotaktnim motorom od 250 kubika ili dvotaktnim motorom od 125 kubika izuzetno je ujednačena. Matić Šket, mještanin AMD Slovenske Konjice, konačnoj pobjedi veselio se sa samo jednim bodom prednosti, dok su drugo i treće mjesto s istim brojem bodova podijelili Žan Brinovšek i Luka Štempihar. Ništa manje napetosti nije bilo ni u klasi OPEN R2, gdje se prošlogodišnji pobjednik klase R3 Rok Miklič jako obradovao svojoj prvoj pobjedi. Chris Sosolič došao je na drugo mjesto s bodom zaostatka, a Rok Mavrič na treće mjesto s bodom manje.

Među onima koji se natječu u klasi R1, koja je rezervirana samo za najbrže i najiskusnije, Miha Bubnič pobijedio je u kategoriji MX2 R1. Miran Kovačič, povratnik u motocross utrke, osvojio je drugo mjesto. Treće mjesto osvojio je Jaka Završan, pridošlica u ovoj kategoriji, i prošlogodišnji prvak klase MX2 R2. Uz apsolutno najbrže vrijeme kruga i ujedno najveću prosječnu brzinu na utrci, Jaka Može pobijedio je u 'Dolenjskoj raketi' dvostrukom pobjedom u najjačoj kategoriji OPEN R1. Njegova brzina je zapanjujuća, unatoč činjenici da se nekoliko godina nije redovito natjecao, već je odabrao samo nekoliko utrka u kojima potom pokazuje svo svoje iskustvo i majstorstvo. Pouzdano drugo mjesto pripalo je Matjažu Grušovniku, koji je oba puta cilj prošao drugi. Po prvi puta u ovoj kategoriji novopečeni Ian Oskar Katenec bio je oduševljen svojim prvim postoljem, a očito se ističe na moćnijem motociklu.

Ovim savršenim uvodom započela je ovogodišnja motocross sezona na dobro pripremljenoj stazi ispod vijadukta Škedenj, koja će biti još zanimljivija zbog izvrsnih natjecatelja koji se inače natječu za visoka mjesta na europskim i svjetskim utrkama. Sljedeći vikend naši će se najbolji natjecati na utrci za državno prvenstvo u hrvatskom Pakracu. Sljedeće testiranje za AMZS natjecanje u motokros kupu održat će se 9. svibnja, u potpuno obnovljenoj kraljici slovenskih motocross staza, u Orehovoj vasi.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPala. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!