Označiti: Albert park

Leclercov stup u Melbourneu

Charles Leclerc osvojio je najbolju startnu poziciju prije utrke u Melbourneu s vremenom 1:17.868. Time je Monačan Ferrariju donio prvu najbolju startnu poziciju u Australiji u petnaest godina, a uz njega će u utrku krenuti Max Verstappen. Drugu početnu postavu zauzeli su Sergio Perez i Lando Norris. Lewis Hamilton zauzeo je peto mjesto ispred suigrača Georgea Russella. Daniel Ricciardo krenut će u utrku sa sedmog mjesta ispred Pierrea Gaslyja i Carlosa Sainza. Fernando Alonso u utrku će krenuti s desetog mjesta. Španjolac je u posljednjem dijelu bio na putu do vrlo dobrog rezultata, ali se u desetom zavoju sudario sa zaštitnom ogradom. https://twitter.com/F1/status/1512695272266436609 Odmah iza prvih deset, Pierre Gasly završio je ispred Valtterija Bottasa t
Norris najbrži prije kvalifikacija, Aston Martin u zaštitnoj ogradi

Lando Norris postavio je najbrže vrijeme trećeg slobodnog treninga u Albert Parku (1:19.117) Na drugom mjestu uspio mu se približiti Charles Leclerc. Sergio Perez zauzeo je treće mjesto ispred Fernanda Alonsa i Carlosa Sainza. Domaći adut Daniel Ricciardo završio je šesti. Max Verstappen je na treninzima imao dosta problema savladati svoj bolid. Njegovo najbolje vrijeme bilo je dovoljno za sedmo mjesto. Lewis Hamilton završio je deseti iza njega. U prvih deset završili su Valtteri Bottas i Yuki Tsunoda. George Russell je bio posljednji na jedanaestom mjestu unutar jedne sekunde od najbržeg vremena. https://twitter.com/F1/status/1512642044241530881 Trening za zaborav je za tim Aston Martina. Lance Stroll i Sebastian Vettel zabijaju se u zaštitnu ogradu
Prvi slučaj koronavirusa zabilježen je u Melbourneu

Samo pet dana prije početka prvog trkaćeg vikenda Formule 1, prvi slučaj zaraze koronavirusom potvrđen je u hotelu Albert Park u Melbourneu. Kaže se da je jedan od gostiju zaražen. Ograničeni hotel svi su zaposlenici odmah zatvorili i sljedećih će četrnaest dana provesti u domaćoj karanteni. Ostale mjere koje treba slijediti još nisu poznate. Unatoč slučaju, organizatori su i dalje uvjereni da će navijači moći prisustvovati trkaćem vikendu. Rekli su za radio postaju SEN: "Nemoguće je da ovog vikenda ne bi bilo publike. Ipak, situaciji moramo pametno pristupiti s potrebnim oprezom." Podsjetimo, zbog izbijanja ovog virusa utrka u Kini već je odgođena, dok će trkači u Bahreinu nastupiti pred praznim tribinama.
Vettel je donio prvu pobjedu za Ferrari nakon Singapura 2015

Sebastian Vettel presudno se plasirao ispred Lewisa Hamiltona nakon boksačkih stajanja, donoseći Ferrariju prvu pobjedu od Singapura 2015. Time je pobijedio četrdeset i treći put ove sezone. Pri pobjedi zahvalio je momčadi na talijanskom jeziku. Hamilton je završio na drugom mjestu. Valtteri Bottas završio je na postolju u prvoj utrci s novom momčadi. Kimija Raikkonena na kraju Max Verstappen jednostavno nije izazvao i dovršili su pet najboljih tim redoslijedom. Među pobjednicima bodova bili su Felipe Massa, Sergio Perez, Carlos Sainz, Daniil Kvyat i Esteban Ocon. Potonji je tako zabilježio najbolji poredak u karijeri, pokazavši već u prvoj utrci da je ozbiljno shvatio svoj cilj skupljanja bodova, koji je definirao u jednom od intervjua prije prve utrke. Po dolasku
Stroll će utrku započeti pet mjesta niže

Williams je potvrdio da će se mjenjač promijeniti na trkaćem automobilu Lanc Stroll, što je neophodno zbog njegove nesreće na trećem slobodnom treningu. Tamo je izazvao crvene zastave kad je prvo vozio preširoko preko desetog zavoja, a zatim se zabio u zaštitnu ogradu. Osim potrebe za promjenom mjenjača, automobil Stroll pretrpio je i oštećenja na prednjem ovjesu i prednjem krilu, što je momčadi dalo težak zadatak da ga pripremi prije kvalifikacijskog treninga. Kanađanin je tako zaradio kaznu od pet startnih mjesta, jer pravila Formule 1 nalažu da mjenjač mora biti u upotrebi šest uzastopnih nastupa, tj. treninzi, kvalifikacije i utrke.
Trkaći automobili ove su godine dvije i pol sekunde brži nego lani

Oni od nas koji su prošle subote pronašli (strani) program u kojem smo mogli pratiti prijenos kvalifikacija za prvu ovogodišnju utrku sezone Formule 30, koja će biti prva nakon više od 2.5 godina koju niti jedna naša televizija neće emitirati u Sloveniji smo bili toliko šokirani, iznenađeni i zaprepašteni koliko je jadno posebno propao zadnji dio kvalifikacija, da nismo ni primijetili vrijeme kada je Lewis Hamilton, najbrži trkač u subotu, vozio stazu u Albert Parku. Britanac je krug vozio XNUMX sekunde brže nego lani, što samo svjedoči koliko su marljivo u Mercedesu bili preko zime. Naravno, ponuda mješavine koju je Pirelli ove godine donio u Melbourne također je dijelom kriva za bolji krug. Prošle godine trkači su na raspolaganju imali mekanu i srednje tvrdu smjesu, a ove godine
Statistika VN Australije

Nakon rezultata uvodne utrke sezone koja se proteklog vikenda održala u Melbourneu, možemo napraviti neke statističke usporedbe. Nico Rosberg po drugi je put u karijeri pobijedio u Melbourneu. Prvi se put radovao najvišoj stepenici prije dvije godine, dok je njegov otac Keke bio najbrži prije trideset i jednu godinu. Potonji je pobijedio u prvoj utrci na australskom tlu, zatim u Adelaideu. Rosberg je zabilježio i četvrtu uzastopnu pobjedu, što znači da je neporažen od VN Meksika prošle godine. Uz to, bila je to sedma uzastopna pobjeda Mercedesa. Lewis Hamilton s drugim mjestom izjednačio je uspjeh Michaela Schumachera sa šest završenih postolja u Australiji. Britanac je već u subotu ušao u povijest kao jedan od trojice trkača (pored Schumachera i Ayrtona
Romain Grosjean proglašen trkačem dana

Navijači Formule 1 internetskim glasanjem odlučili su da je pobjednik nove nagrade Vozač dana u utrci za Grand Prix Australije bio Romain Grosjean, koji se s devetnaestog pomaknuo na šesto mjesto0. To mu je uspjelo u trkaćem automobilu momčadi koja se prvi put pridružila Formuli 1, Hass-Teamu. Tako im je donio i prve bodove. Uvjerio je navijače svojim manevrom da u drugom dijelu nedjeljne utrke prestignu Nika Hülkenberga u Force Indiji i Valtterija Bottasa u Williamsu. Međutim, njegov je suigrač, koji je sudjelovao u nesreći s Fernandom Alonsom, koja je dovela do djelomičnog prekida utrke, imao manje sreće. "To je za mene isti osjećaj kao i pobjede", rekao je Grosjean, radujući se uspjehu i nagradi. “Već nakon prvih testova s ​​ovim automobilom znao sam da ga imamo samo
Izbor trkaćih guma za Melbourne

Pirelli je najavio izbor guma za svakog pojedinog trkača na nastupnoj utrci u Melbourneu sljedećeg tjedna. Tri momčadi odlučile su odabrati drugačiju strategiju za trkača, naime svjetski prvaci Mercedes i Sauber i Haas. Za razliku od Nic Rosberga, Lewis Hamilton odlučio se za jedan set mekanih guma više. S druge strane, Rosberg ima strategiju identičnu onoj Ferrarijevih vozača. Nekoliko je timova odabralo sedam kompleta super mekih guma, dok će samo Manor radije koristiti više od dva seta mekih guma. I Rio Haryanto i Pascal Wehrlein tijekom vikenda imat će na raspolaganju četiri. Monter guma objavio je na svom Twitter profilu točan prikaz onoga što je odabir trkača prikazan na donjoj slici. Prema novim pravilima sezone Pire 2016. godine
Najbolja startna pozicija Vettlua

Sebastian Vettel utrku za VN Australije započet će s najbolje startne pozicije. Pratit će ga prvenstveno suigrač Mark Webber, a Lewis Hamilton je u kvalifikacijama s Mercedesom završio na trećem mjestu. Kvalifikacije su započele ili se nastavile na mokrom asfaltu, ali staza se brzo počela sušiti i pred kraj su se trkači već vozili s gumama za suhu stazu. Neslužbena vremena kvalifikacija: Racer Team Time Laps 1. Sebastian Vettel Red Bull 01: 27.407 27 2. Mark Webber Red Bull 01: 27.827 26 3. Lewis Hamilton Mercedes 01: 28.087 29 4. Felipe Massa Ferrari 01: 28.490 23 5. Fernando Alonso Ferrari 01: 28.493 26 6. Nico Rosberg Mercede