Označiti: Jorge Martin

Prije posljednje utrke MotoGP sezone 2023. u Valenciji, Jorge Martin je imao minimalne izglede da postane svjetski prvak, no one su se drastično smanjile nakon drugog kruga, kada je Španjolac pogriješio i pao u drugi plan, a konačno su se potpuno raspršile kada je umiješan u incident s Marcom Marquezom u šestom krugu i otišao u mirovinu. https://twitter.com/MotoGP/status/1728778865588175028 Marquez je nakon incidenta odveden u medicinski centar na pregled.
Ako Martin postane prvak, bit će promoviran u tvorničku momčad Ducatija

Uspije li Jorge Martin osvojiti naslov svjetskog prvaka na današnjoj MotoGP utrci u Valenciji, on će 2024. voziti u tvorničkom timu, kao timski kolega Francesca Bagnaije, a Enea Bastianini prelazi u momčad Pramac, gdje Martin trenutno vozi. Martin će, u slučaju da pobijedi Bagnaija u borbi za naslov, već na testovima u utorak sjediti na tvorničkom Ducatiju, kao i njegov momčadski kolega, što je navodno zapisano u ugovoru s Ducatijem koji je Španjolac potpisao prošle godine.
Martin: Morao sam ići na sve ili ništa, tako će biti i sutra

Jorge Martin je priznao da je u današnjoj sprinterskoj utrci vozio na sve ili ništa, ali je istovremeno dosta riskirao, jer opet nije imao pravi osjećaj na motociklu. Nakon izuzetne vožnje sa šeste startne pozicije, Španjolac je ostvario devetu pobjedu u sprinterskim utrkama i odluku o naslovu svjetskog prvaka odgodio za sutra. Nakon petog mjesta Bagnaia ima 14 bodova prednosti. "Ovo je za mene izvanredna utrka. Ovisno o situaciji u prvenstvu, morao sam ići na sve ili ništa. Opet nisam imao pravi osjećaj na motoru, ali sam puno riskirao. Bio sam na na rubu pada u svakom kutu. Srećom, uspio sam." Moram biti zadovoljan onim što sam pokazao danas, jer ne znamo što će biti sutra. Španjolac će također morati riskirati sutra kako bi pokušao pobijediti, ali to možda neće biti dovoljno jer Bagnaia mora
Martin: Nisam htio, ali moram pritisnuti Pecca

Jorge Martin dobio je prvu bitku završnog MotoGP trkaćeg vikenda u borbi s Francescom Bagnaiom, gdje se odlučuje o prvenstvu 2023. Španjolac je izborio izravan ulazak u drugu kvalifikacijsku skupinu, tako da će startati u subotnjoj sprinterskoj i nedjeljnoj glavnoj utrci unutar prvih 1. u koji će se Bagnaia pokušati kvalificirati kroz nastup u QXNUMX dijelu kvalifikacija. Konkurencija između dva pretendenta za naslov znatno se zaoštrila nakon Katara, jer je Martin posvuda po stazi pratio Bagnaija, koji je bio vidno nezadovoljan onim što radi, a Martin ga je pratio i kroz izletište. Talijan je bio prespor u pretposljednjem brzom krugu, a posljednji pokušaj pokvarile su mu žute zastave koje su bile istaknute zbog pada Pola Espargara. Psihološke igrice tako su postale glavna tema
Vinales drugi trening, Bagnaia u Q1 nakon psihološke igre Martina

Maverick Vinales postavio je najbrže vrijeme drugog MotoGP treninga, gdje su sve oči bile uprte u konkurente za naslov Jorgea Martina i Francesca Bagnaiju, a Španjolac je igrao Talijanu na živce. Martin, 21 bod iza Bagnaia, bio je drugi na treningu, lako je osigurao ulazak u bržu kvalifikacijsku skupinu, dok je uzeo vremena da se igra s Bagnaiom, kojeg je pratio cijelo vrijeme, čak i kroz zonu izleta. Šef tima Ducati Davide Tardozzi pokušao je prekinuti utakmicu, stavši ispred Martinovog motocikla u nadi da će svom vozaču omogućiti "čistu" stazu. Bagnaia je očito podlegao Španjolčevim umnim igrama i izgubio svoju jedinu preostalu šansu da se kvalificira u drugi dio kvalifikacija kada je naletio na žute zastavice u brzom krugu.
Martin: Nisu nas pobijedili na stazi, prvenstvo je odlučila loša guma

Jorge Martin je za svoj skromni rezultat u MotoGP utrci u Kataru ukazao na "lošu" stražnju gumu koja mu ostavlja male šanse da postane svjetski prvak, što ga je spriječilo da ponovi ritam koji je pokazao na subotnjem sprint testu. Španjolac je u subotu pobijedio i prepolovio prednost Pecce Bagnaie, ali je u nedjeljnoj utrci pao na osmo mjesto na startu i završio na skromnom desetom mjestu, dok je Bagnaia završio kao drugi i povećao prednost u poretku prvenstva na dvadeset i jedan bod. Još je samo jedna utrka u Valenciji, gdje je na raspolaganju maksimalnih 37 bodova. “Vidjeli ste da sam imao problema već na startu kada se guma vrtjela u prazno”, objasnio je Martin. "Stražnja guma danas jednostavno nije radila. Razočaran sam što je prvenstvo odlučila loša guma
Martin: Želim još više smanjiti zaostatak u nedjeljnoj utrci

Jorge Martin bio je vrlo zadovoljan nakon pobjede u subotnjoj sprint utrci u Kataru i smanjio zaostatak za vodećim Bagnaiom na sedam bodova u ukupnom poretku. Sličan scenarij želi i u nedjelju. "Već ujutro na treningu sam se jako dobro osjećao s tvrdom stražnjom gumom i tako sam vjerovao da mogu pobijediti. Bilo je jako važno osigurati dobru startnu poziciju u kvalifikacijama, što sam i uspio. Nakon dobrog starta, uspio sam mala greška, koja je omogućila Marcu i Peccu da me prestignu." "Ipak, ostao sam smiren i čekao svoju priliku. Znao sam da će istrošenost guma biti značajna. Dobro sam učinio što sam zadržao gume za kraj utrke kada sam mogao dodati još malo pod pritiskom Fabia Di Giannantonija ." "Danas sam uspio osvojiti neke bodove,
Martin je prepolovio zaostatak za Bagnaiom pobjedom na sprint utrci u Kataru

Jorge Martin pobjednik je sprinterske utrke u Kataru. Španjolac je pobjedom prepolovio zaostatak u ukupnom poretku za vodećim Bagnaiom na sedam bodova. Drugo i treće mjesto osvojili su Fabio Di Giannantonio i Luca Marini. https://twitter.com/MotoGP/status/1725928159801991463 Četvrti je bio Alex Marquez ispred Francesca Bagnaie i Mavericka Vinalesa. Brad Binder kroz cilj je prošao kao sedmi ispred Fabia Quartarara, a posljednji bod osvojio je Augusto Fernandez. Johann Zarco kompletirao je prvih deset. Marc Marquez završio je na jedanaestom mjestu. Rezultati: PositionRacerCountryTeamTime/Lack1Jorge MartinSPAPramac Ducati (GP23)20m 52.634s2Fabio Di GiannantonioITAGresini Ducati (GP22)+0.391s3Luca MariniITAMooney VR46 Ducati (GP22)+2.875s4Alex MarquezSPAG
Martin: Nova pravila o tlaku u gumama uništit će utrke

Jorge Martin je današnju utrku započeo sa željom da smanji zaostatak u ukupnom poretku za vodećim Bagnaiom. No, Španjolac danas nije bio dorastao svom konkurentu i završio je utrku na četvrtom mjestu, jedno mjesto iza talijanskog trkača. Time je prednost u ukupnom zbiru porasla na 14 bodova. "Nakon šest krugova više nisam mogao pratiti Pecca. Cilj prije današnje utrke bio je završiti ispred njega, ali kada sam vidio da to neće biti moguće, zadovoljio sam se četvrtim mjestom. Vozeći odmah iza Pecca, glavni problem je bilo pregrijavanje prednje gume, tako da sam uvijek bio na rubu pada." "Novo pravilo o tlaku u gumama uništava utrke. Uz sve moguće kazne, za nas natjecatelje vrlo je zahtjevno. Ako pravilo vrijedi i za sljedeću sezonu, natjecatelji će se zajedno obratiti direkciji
Jorge Martin je vozio potpuno na limitu, nadajući se suhoj utrci

Jorge Martin završio je slobodni trening u petak u Sepangu na drugom mjestu u ukupnom poretku i jedini je prošao ispod 1:58, uz najbržeg Alexa Marqueza. Unatoč tome, nije bio najzadovoljniji svojim nastupom jer je već danas vozio na limitu. "Današnji osnovni cilj bio je plasman izravno u bržu kvalifikacijsku skupinu, što smo i ostvarili. Samo smo malo poboljšali strategiju jer sam već ujutro koristio najbržu gumu. Ipak, bio sam vrlo brz i u drugoj vježba." "Uspio sam postaviti vrijeme ispod 1:58, što je vrlo impresivno. Vidjet ćemo kako će biti sutra ujutro, ali činjenica je da sam danas vozio potpuno na granici i bit će teško bilo što popraviti. Možda. Još uvijek imam zaostatak u jednom brzom krugu, ali što se tiče samog ritma