Označiti: Maverick Vinales

Vinales: Pobjeda s Aprilijom ima posebnu vrijednost

MotoGP vijesti
Maverick Vinales proslavio je svoju desetu pobjedu u MotoGP klasi u Austinu, postavši prvi vozač u MotoGP eri koji je pobijedio na motociklima tri različita proizvođača. Španjolac je tijekom cijelog vikenda pokazao iznimnu brzinu na Velikoj nagradi Amerika, a izvrsnu formu potvrdio je iu nedjeljnoj utrci gdje je nakon incidenta u prvom zavoju pao na jedanaesto mjesto, ali je na kraju slavio. Bila je to njegova prva pobjeda s Aprilijom i iako su mu sve pobjede jako prirasle srcu, ova je posebna jer se momčadi pridružio u teškim vremenima. "Pobjeda s Aprilijom ima posebnu vrijednost, jer sam im se pridružio kada su vozili s desetog na petnaesto mjesto", rekao je. "Sada smo jedni od 9 najvećih i iako se još moramo poboljšati kako bismo bili dosljedniji, imamo veliku priliku pred sobom ove godine. S vremenom ćemo skupiti dovoljno
Vinales je uspio ono što nije uspjelo ni Valentinu Rossiju

Pobjedom na Grand Prixu Amerike, Maverick Vinales postavio je vrlo jedinstvenu prekretnicu koju čak ni Valentino Rossi, koji se smatrao referentnom točkom, nije uspio postići. Vinales je postao jedini trkač koji je uspio pobijediti u klasi MotoGP (nakon 2002.) na motociklima tri različita proizvođača, a Španjolac je tek peti trkač u povijesti kojemu je to pošlo za rukom. Vinales je slavio svoju prvu pobjedu na motociklu Suzuki, potom je upisao još nekoliko pobjeda na Yamahi, a nakon prelaska u Apriliju 2021. već ima pobjede na sprinterskim utrkama koje su službeno zabilježene u drugim statistikama.
Vinales je također ostao neporažen u glavnoj utrci Grand Prix of the Americas

Maverick Vinales pao je na startu utrke na jedanaesto mjesto, no nakon nešto više od pola odvoženih krugova vratio se na čelo te je tako, nakon pobjeda u kvalifikacijama i sprintu, slavio i pobjedu u nedjeljnoj utrci za Grand Prix of the Americas, gdje smo vidjeli dosta promjena u vodstvu, gdje su se na trenutak našli Pedro Acosta i Marc Marquez, koji je pao i odustao dok je vodio utrku. https://twitter.com/MotoGP/status/1779596989686071319 Acosta će morati pričekati svoju prvu pobjedu te se ovoga puta morao zadovoljiti drugim mjestom, dok se Enea Bastianini probio do posljednjeg mjesta na postolju s dva kruga ispred ići, prestići Jorgea Martina. https://twitter.com/MotoGP/status/1779592179997946113 Trkaći vikend Francesca Bagnaije za
Na zagrijavanjima ponovno je Vinales najbrži, a najbliži Marquez

Maverick Vinales, nakon što je osvojio najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Amerike i pobijedio u subotnjoj MotoGP sprint utrci, također je ostvario najbrže vrijeme zagrijavanja prije glavne utrke. Ponovno mu se najviše približio sunarodnjak Marc Marquez na Ducatiju, dok je Raul Fernandez ostvario odlično treće vrijeme. Jorge Martin bio je četvrti, a Alex Marquez peti, dok je Pedro Acosta završio pripreme utrke na šestom mjestu. Sedmo i osmo vrijeme isplivali su KTM-ovi trkači tvorničke ekipe Brad Binder i Jack Miller, a među prvih deset vidjeli smo i Franca Morbidellija i Aleixa Espargara. Enea Bastianini zaostala je za Vinalesovim 0.999 sekundi, dok je aktualni svjetski prvak Pecco Bagnaia bio tek petnaesti.
Vinales je objasnio razlog pada na kraju utrke

Maverick Vinales potvrdio je da je do njegove nesreće u prvom zavoju posljednjeg kruga došlo zbog problema s mjenjačem. Ovi bi se trebali pojaviti već u šestom kolu. Nakon pobjede u subotnjoj sprint utrci, vozač Aprilije smatran je jednim od glavnih favorita za ponavljanje tog postignuća u nedjeljnoj glavnoj utrci. Potvrdio je to već u uvodnoj dionici, kada je zajedno s Jorgeom Martinom i Eneom Bastianinijem stekao lijepu prednost pred svojim progoniteljima. No od šestog kruga nadalje Španjolac je imao dosta problema s prebacivanjem između pete i šeste brzine. Dok je ubrzavao na kraju pretposljednjeg kruga, njegov je motocikl prebacio u neutralni umjesto u šestu brzinu. To je bio i razlog zašto je naglo usporio dok je bio na drugom mjestu. Prilikom ubrzavanja iz prvog zavoja, motocikl je odjednom gotov
Vinales nakon greške Bagnajea u sprinterskoj utrci u Portimau

Maverick Vinales pobjednik sprinterske utrke u Portimau. Španjolac je četiri kruga prije kraja poveo kada je pogriješio dotadašnji vodeći Francesco Bagnaia. Drugo i treće mjesto zauzeli su Marc Marquez i Jorge Martin. https://twitter.com/MotoGP/status/1771558847649288391 Francesco Bagnaia završio je četvrti. Aktualni svjetski prvak vodio je veći dio utrke, ali je na početku osmog kruga pogriješio prilikom kočenja u prvom zavoju. Peti je bio Jack Miller ispred Enea Bastianinija, koji nije uspio iskoristiti najbolju startnu poziciju. Pedro Acosta kroz cilj je prošao kao sedmi ispred Aleixa Espargara. Posljednji bod osvojio je Fabio Quartararo s devetim mjestom. Prvih deset kompletirao je Raul Fernandez. Marco Bezzecchi završio je jedanaesti
Vinales kažnjen, Bagnaia kreće u utrku s prvog mjesta

Francesco Bagnaia u odlučujuću utrku ovogodišnjeg prvenstva u Valenciji krenut će s najbolje startne pozicije koju je u kvalifikacijama izborio Španjolac Maverick Vinales. Ali vozač Aprilije ignorirao je crno-narančastu zastavu na jutarnjem zagrijavanju i nastavio stazu unatoč očitim tehničkim problemima na motociklu, zbog čega su ga redari kaznili gubitkom tri startna mjesta. Vinales će tako u utrku krenuti s četvrtog mjesta, ispred Brada Bindera i Jorgea Martina, a Johann Zarco i Jack Miller, koji će utrku započeti iz prvog reda, dobili su jedno mjesto. https://twitter.com/MotoGP/status/1728712809033134266
Vinales najbrži na zagrijavanjima uoči MotoGP utrke u Kataru

Maverick Vinales bio je najbrži na MotoGP zagrijavanju uoči VN Katara. Johan Zarco se najviše približio njegovom vremenu od 1:53.346, dok su Fabio Quartararo, Alex Marquez i Brad Binder završili zagrijavanje u prvih pet. Šesti je bio Jack Miller ispred Marca Marqueza, Franca Morbidellija, Francesca Bagnaija i Marca Bezzecchija. Jorge Martin je postavio tek šesnaesto vrijeme.
Aleix Espargaro bi bio spreman prijeći u Hondu

Aleix Espargaro je rekao da bi također razmislio o prelasku u Hondu, jer je po njegovom mišljenju Honda uvijek dobra opcija. Nakon što je Marc Marquez najavio prelazak u momčad Gresini 2024. godine, Honda još uvijek traži zamjenu za njega. Miguel Oliveira i Maverick Vinales su među trkačima koji se najglasnije povezuju s prelaskom u japansku momčad, a sada se popisu kandidata pridružio i Espargaro koji s Aprilijom ima ugovor do kraja sezone 2024. "Honda je uvijek dobra opcija", rekao je. "Honda je za mene isto što i Barcelona - najbolja i najveća nogometna momčad na svijetu. Oni trenutno prolaze kroz teška vremena, ne možemo to poreći, Barca također prolazi kroz teška vremena, ali svi žele igrati za njih ." Pa što ako Honda ponudi dogovor? „O svemu u životu treba promisliti.Ali zašto