Označiti: Suzuka

Daniel Ricciardo će propustiti prvi trening u Suzuki

Daniel Ricciardo će na prvom slobodnom treningu u Suzuki svoj bolid predati japanskom vozaču Ayumu Iwasiju. Potvrdio je to Helmut Marko nakon utrke u Australiji. "Ayumu Iwasa će zamijeniti Daniela Ricciarda u RB momčadi na prvom slobodnom treningu u Suzuki", rekao je Marko za Speedweek. Dvadesetdvogodišnji Japanac, koji trenutno nastupa u prvenstvu Super Formule, tako će dobiti priliku nastupiti u Formuli 1 pred svojim domaćim navijačima. To znači da će momčad RB-a na prvom treningu u Suzuki imati isključivo japansku postavu. Prema pravilima, sve momčadi moraju ponuditi priliku novajlijama tijekom prva dva besplatna treninga u sezoni. To znači da je svaki vozač Formule 1 prisiljen propustiti jedan prvi slobodni trening.
Leclerc se već greškom veselio postolju

Charles Leclerc bio je uvjeren u pobjedničko postolje na utrci u Suzuki nakon što je prestigao sporu momčad Red Bull Racinga. Monačanin je mislio da je upravo prošao pored Maxa Verstappena, ali u autu je zapravo bio Sergio Perez. Vozač Ferrarija započeo je i završio utrku za VN Japana na četvrtom mjestu, a pogrešku je napravio Perez koji je odustao u prvom dijelu utrke, a zatim se nekoliko krugova kasnije vratio u utrku kako bi odslužio pet sekundi kazna na stajalištu. Leclerc je tako smatrao da Perez više nije u utrci i bio je uvjeren da je Verstappen u problemu. "Mislio sam da se Verstappen umirovio", rekao je. "Mislio sam da ću zauzeti podij, pa sam se iznenadio kada sam vidio ploču u posljednjem krugu na kojoj je pisalo
Perez napušta Suzuku s četiri kaznena boda

VN Japana bila je utrka za zaborav za Sergija Pereza. Meksikanac je već na startu utrke sudjelovao u sudaru, u kojem je oštetio bolid, nakon čega je uslijedila promjena krila tijekom sigurnosnog automobila, gdje je napravio uvozni prekršaj u boksu kada je prestigao Fernanda Alonsa, a potom je spetljao se s Kevinom tijekom utrke Magnussenom, umalo se sudario s Landom Norrisom i na kraju odustao. No, Meksikanac se vratio u utrku nakon nekoliko krugova u boksu, toliko da se zaustavio gdje je odradio kaznu od 5 sekundi zbog sudara s Magnussenom, što se neće prenijeti na sljedeću utrku, a zatim zauvijek u mirovini. Međutim, 12 kaznena boda koja je Perez dobio za prekršaj sigurnosnog automobila i sudar s Magnussenom prenose se u sljedećih 4 mjeseci, ukupno
Sainza je zabavljalo Mercedesovo oponašanje njegove DRS taktike

Carlos Sainz je nakon utrke F1 za VN Japana rekao da se jako zabavljao u bolidu te se čak i nasmijao kada je vidio da je Mercedes pokušao kopirati njegovu taktiku s utrke u Singapuru, kojom je branio pobjedu. Sainz je dovoljno usporio u Singapuru da Lando Norris uhvati DRS iza sebe, a zatim je upotrijebio McLaren kao štit od Georgea Russella i Lewisa Hamiltona. U Suzuki su uloge bile obrnute, Sainz je lovio Hamiltona i Russella za peto i šesto mjesto. Slijedeći upute momčadi, Russell je prvi pustio Hamiltona, a zatim je zamolio svog momčadskog kolegu da mu osigura DRS za obranu od Sainza, koji je prepoznao taktiku. "Mislio sam da je zabavno. Smijao sam se kad sam vidio Lewisa kako usporava u zavoju 130R kako bi George uhvatio DRS. Znao sam
Verstappen začepio usta zlom jeziku u Suzuki Grand Slamom, konstruktorski prvak Red Bulla

Max Verstappen pobijedio je u utrci za Veliku nagradu Japana u Suzuki, gdje je slavio novi Grand Slam, pole position, vodeći u svim krugovima utrke, pobjedu i najbrži krug utrke. Tim Red Bull Racing pobjedom je već osvojio naslov konstruktorskog prvaka. Nizozemac je slavio 48. pobjedu u karijeri s gotovo 20 sekundi prednosti ispred Landa Norrisa, čime je nakon Singapura praktički ispunio obećanje. Posljednje mjesto na postolju zauzeo je novopridošli Oscar Piastri, kojemu je ovo prvo postolje u karijeri. Utrku su začinile brojne ostavke i zaoštravanje odnosa u Mercedesovoj garaži. https://twitter.com/F1/status/1705833347430158839 Utrka je počela naguravanjem između vozača prije prvog zavoja. Ovako je Sergio Perez reagirao na Sainzovo kretanje i nenamjerno napustio stazu
Što Red Bull mora učiniti da zapečati prvenstvo u Suzuki?

Tim Red Bull Racinga može zapečatiti ovogodišnji naslov svjetskog prvaka u konstruktorima na Velikoj nagradi Japana, ali za ovo postignuće moraju ispuniti samo dva uvjeta. Nakon što su morali slaviti dvostruku pobjedu u Singapuru za potvrdu naslova, a Mercedes nije trebao osvojiti više od boda, austrijski tim u Suzuki ima puno veće šanse za slavlje. Momčad Red Bulla već u Suzuki može zapečatiti konstruktorski naslov F1 2023, ali će Max Verstappen prvu priliku dobiti tek na Velikoj nagradi Katara. Red Bull na prvenstvenoj ljestvici ima 308 bodova prednosti ispred Mercedesa i 332 ispred Ferrarija, a napuste li Japan s prednošću od 309 bodova, bit će neporaženi do kraja sezone. Tako na VN Japana moraju osvojiti bod više od ekipe Mercedesa, ali u isto vrijeme ne smiju osvojiti 24 boda od Ferrarija
Logan Sargeant mora započeti utrku iz boksa

Vozač Williamsa Logan Sargeant nije uspio postaviti vrijeme kvalifikacija unutar propisanih 107% odstupanja od najboljeg vremena, pa je morao zatražiti posebno dopuštenje uprave utrke na temelju vremena treninga u petak. FIA mu je dopustila sudjelovanje na Velikoj nagradi Japana, no budući da je, prema povjerenicima, Williams "napravio potpuno novi trkaći automobil", Amerikanac će morati krenuti u utrku iz garaža i odslužiti kaznu od 10 sekundi na prvoj stanici.
F1 Suzuka: Verstappen ostaje najbrži, McLaren blizu

Max Verstappen dobio je i posljednji slobodni F1 trening u Suzuki, gdje su mu se najviše približili vozači tima McLaren Lando Norris i Oscar Piastri. Četvrto vrijeme postavio je Meksikanac Sergio Perez u drugom bolidu momčadi Red Bull Racinga, peti je bio Charles Leclerc. U prvih deset trening su završili Carlos Sainz, Lewis Hamilton, George Russell, Fernando Alonso i Zhou Guanyu.
Verstappen je ponovno korak ispred svojih suparnika u Suzuki

Max Verstappen vratio se u svoju staru formu u Suzuki nakon nesreće u Singapuru prije tjedan dana i lako je postavio najbrža vremena na oba F1 slobodna treninga uoči VN Japana. Na prvom treningu Carlos Sainz, pobjednik ogleda prije tjedan dana, približio mu se na dobre četiri desetinke sekunde, a među prvih pet još su se plasirali Lando Norris, Charles Leclerc i Yuki Tsunoda, a u poslijepodne je Red Bullov trkač bio 0.3 sekunde brži od Leclerca, dok su Norris i Sainz postavili treće i četvrto vrijeme. George Russel na petom mjestu zaostao je za aktualnim prvakom 0.640 sekundi, dok je među prvih deset bio i Fernando Alonso sa šestim vremenom. Alex Albon bio je sedmi, Oscar Piastri osmi, Sergio Perez deveti s više od sekunde zaostatka za timskim kolegom Valtteri Boom
“Šokirani” Gasly kažnjen zbog prebrze vožnje

Francuzu Pierreu Gaslyju dodijelili su kaznu od 20 sekundi prebrze vožnje od strane FIA-inih redara zbog prebrze vožnje uz crvenu zastavu na utrci u Suzuki, snimivši njegov šok od radnih strojeva na stazi prije zaustavljanja. Gasly je oštetio bolid u prvom krugu utrke kada je udario u reklamni pano koji je odletio na stazu nakon nesreće Carlosa Sainza. Na kraju kruga odvezao se u boks i potom vratio na stazu gdje je sigurnosno vozilo već smirilo situaciju. Vozač Alpha Taurija htio je uhvatiti kolonu trkača, ali je u dvanaestom zavoju naletio na radno vozilo koje je dizalo trkaći automobil Ferrarija. Francuz je bio vidno uznemiren zbog toga te se nakon utrke morao javiti u ured FIA-inih redara koji su smatrali da je nakon što je utrka prekinuta crvenom zastavom na stazi