Označiti: monacogp

Verstappen do dominantne pobjede na wet-dry Münchenskom ruletu

Max Verstappen pobjednik je F1 utrke za Veliku nagradu Monaka, u kojoj ga od vodstva nisu odvajali ni pljuskovi u drugom dijelu utrke. Vozač Red Bulla slavio je 39. pobjedu u karijeri. Na postolju je utrku završio i Španjolac Fernando Alonso koji je cijelu utrku pratio Nizozemca, no nije uspio pripremiti napad te je u cilj stigao s gotovo pola minute zaostatka. Treće mjesto osvojio je Francuz Esteban Ocon, dok su među prvih pet završili Mercedesovi trkači Lewis Hamilton i George Russell, koji je zadržao mjesto unatoč pet sekundi kazne zbog nesigurnog povratka na stazu. https://twitter.com/F1/status/1662834545480151040 Start je prošao bez incidenata, a Max Verstappen poveo je u prvom zavoju ispred Fernanda Alonsa, Estebana Ocona, Carlosa Sainza i Lewisa Hamiltona. Na kraju runde
Leclerc je kažnjen s tri mjesta zbog ometanja Norrisa

Charles Leclerc svoju će domaću utrku u Monaku započeti sa šestog mjesta nakon što su ga stjuardi kaznili zbog ometanja Landa Norrisa u završnom dijelu kvalifikacija. Vozač Ferrarija bi inače lovio pobjedu na domaćem terenu iz drugog startnog reda, jer je bio treći u kvalifikacijama, ali sada će zbog kazne za prepreku u tunelu na startu ispred sebe imati Maxa Verstappena i Fernanda Alonsa , kao i Esteban Ocon, Carlos Sainz i Lewis Hamilton. Povjerenici su kaznu komentirali da je najveći dio krivnje za ometanje na strani momčadi koja nije obavijestila svog vozača o automobilu koji se približava. https://twitter.com/F1/status/1662504357416566784
Verstappen najbrži na drugom treningu ispred oba Ferrarija

Max Verstappen postavio je najbrže vrijeme drugog F1 slobodnog treninga za Veliku nagradu Monaka, a Ferrarijevi vozači Charles Leclerc i Carlos Sainz približili su mu se za samo desetinku sekunde. Na kraju su Fernando Alonso i Lando Norris bili među pet najbržih vozača treninga, dok je Lewis Hamilton bio šesti ispred Sergia Pereza. Osmi je bio Valtteri Bottas, deveti Pierre Gasly, a deseti Esteban Ocon.
Sainzu prvi trening u Monaku, Verstappenu tek šesti

Carlos Sainz bio je najbrži vozač na prvom F1 slobodnom treningu za Veliku nagradu Monaka. Najbliži Španjolcu u Ferrariju bio je sunarodnjak Fernando Alonso (Aston Martin), dok je vozač Mercedesa Lewis Hamilton postavio treće vrijeme sa zaostatkom od 0.663 sekunde. Stručnjak za ulične utrke Sergio Perez bio je četvrti, dok je Charles Leclerc postavio peto vrijeme ispred aktualnog svjetskog prvaka Maxa Verstappena.

Mercedes je W1 dao veliki paket nadogradnje za utrku F14 u Monaku, a prve fotografije otkrivaju da su odbacili dizajn bez boka. Trkaći će automobil također dobiti novi donji i prednji ovjes u Monte Carlu, koji su svi prvi put trebali biti korišteni prije tjedan dana u Imoli, gdje je utrka otkazana zbog poplave. https://twitter.com/AlbertFabrega/status/1661422587795079169
Gulf spreman pripremiti jedinstvene slike za Williamsa

Naftna kompanija Gulf, koja se predstavila kao sponzor momčadi Williams, sklona je pripremiti jedinstvenu livreju trkaćih automobila za jednu utrku. Logotipi Gulfa bit će vidljivi na nosu i stražnjem krilu bolida momčadi Williams, a uprava tvrtke je za ideju da se za jednu utrku pripremi livreja automobila posvećena uglavnom Gulfu, čemu smo svjedočili na VN Monaka 2021. , kada je Gulf pripremio takvu livreju zajedno s tadašnjim partnerom, McLarenom. Potez ekipe i sponzora naišao je na ugodan prijem publike. Godine 2021. Gulf i McLaren obilježili su svoju suradnju jedinstvenom slikom trkaćih automobila na Velikoj nagradi Monaka.
Monaco u F1 barem do 2025

F1 će se nastaviti utrkivati ​​ulicama Kneževine Monako jer je u utorak potpisan novi trogodišnji ugovor. Budućnost prestižne utrke bila je pod velikim znakom pitanja posljednjih tjedana i mjeseci zbog brojnih prepreka i detalja, no Stefano Domenicali danas je najavio da će Monako ostati u kalendaru F1 utrka barem do 2025. Prema nekim procjenama Monaco je računao za mjesto u kalendaru "samo" 15 milijuna eura, ili barem upola manje od većine drugih trkališta, zbog čega je F1 pokušala ili povećati naknadu, ili bi mjesto u kalendaru pripalo drugom organizatoru. Vlasnicima F1 navodno se ne sviđa ni to što su za prijenos utrka angažirali vlastitog redatelja, umjesto da se o tome brinu djelatnici F1 TV-a. a također je osporavano da je Monako bio dovo na stazi
Hamilton je udario Mercedes nakon utrke: Loše smo prošli

Lewis Hamilton napušta Monako jako razočaran. Britanac je završio kvalifikacije na sedmom mjestu, unatoč tome što je utrku započeo mjesto više kada Charles Leclerc nije mogao startati zbog kvara automobila, završio je sedmi. Trkač Mercedesa, kao i momčad među konstruktorima, izgubio je vodstvo u prvenstvu nakon što prvi dio utrke nije uspio proći pored Pierrea Gaslyja u trkaćem automobilu Alpha Tauri, a stajalište, koje je pokušalo prestići Francuza kroz boksa, završio je gubitkom dva mjesta protiv Sebastiana Vettla i Sergia Pereza, iako u samoj izvedbi nije napravljena greška. Hamilton je ocijenio da je to taktička pogreška. "Koštalo nas je tri mjesta i stvarno ne znam kako na to reagirati", rekao je. “Razgovarat ćemo o svemu iza zatvorenih vrata i zajedno raditi kako bismo prešli na sljedeći