Označiti: ValtteriBottas

Poznat je datum lansiranja Alfa Romea C43

Alfa Romeo je najavio svoje planove za predstavljanje svog F1 trkaćeg automobila za 2023. Švicarski tim će nastojati nastaviti prošlogodišnju obećavajuću prvu godinu pod novim tehničkim propisima F1, završivši šesti u poretku konstruktora ispred Aston Martina, Haasa, AlphaTaurija i Williams. Godinu prije, tim je završio deveti, pobijedivši samo tim Haas. Novim izazivačem, C43, pilotirat će Valtteri Bottas i Zhou Guanyu, a bit će predstavljen 7. veljače u 10 sati ujutro po srednjoeuropskom vremenu u Zürichu. Datum lansiranja Alfa Romea treći je najraniji od već potvrđenih, s tim da je Red Bull potvrdio gala događaj u New Yorku 3. veljače, a Williams 6. veljače. Ove godine tim se suočava s reformom nakon odlaska menadžera tima Freda Vasseura
Formula 1, FP1: Mercedesov trkač u Austinu sekundu prije Verstappna

Karavana Formule 1 vratila se u popularni Austin u Teksasu, nakon jednogodišnje odsutnosti zbog prošlogodišnjeg otkazivanja utrke uzrokovane pandemijom koronavirusa, koja će biti poprište najtoplije utrke za naslov između Maxa Verstappna i Lewisa Hamiltona. No, do nedjelje, kada je ovaj dvoboj trebao planuti, danas je na dnevnom redu bio prvi slobodni trening koji je za dlaku dobio Valtteri Bottas ispred suigrača Lewisa Hamiltona, koji je također ovdje u Austinu dobio novi motor s unutarnjim izgaranjem - treći izvan dopuštene količine. Mercedesov dvojac bio je uvjerljivo ispred Maxa Verstappna na trećem mjestu. Dobru formu na prvom treningu pokazao je i Ferrari, koji se s McLarnom bori za treće mjesto u građevinskom prvenstvu. Među deset
Bottas može odigrati "ključnu ulogu" za Hamiltonov naslov

Valtteri Bottas može odigrati ključnu ulogu za Mercedes kao i Lewis Hamilton u ovogodišnjoj borbi za naslov svjetskog prvaka, uvjeren je šef Mercedesove momčadi Toto Wolff nakon Finchove pobjede u Turskoj. Bottas je prvi put ove godine pobijedio u Istanbul Parku, a Wolff vjeruje da je Finac, koji se oprašta od momčadi na kraju sezone, našao bolju formu i da će moći pomoći svom suigraču u borbi za osmi naslov prvaka . "Možda to nije bila Valtterijeva posljednja pobjeda u sezoni jer je vozio nevjerojatnu utrku", kaže Wolff. "Lako je startao s najbolje startne pozicije, pobjegao je progoniteljima i odvozio najbrže krugove u utrci. Bio je najbolji u štednji guma i sve je imao pod kontrolom. Vozio je najbrži krug u utrci, definitivno zaslužuje čistu deset za cijelu utrku.
Bottas pobjeđuje na mokroj stazi Turske ispred Verstappna, Hamilton tek peti

Valtteri Bottas je uspješno pretvorio najbolju startnu poziciju na VN Turske u pobjedu nakon što je vodio utrku gotovo cijelo vrijeme od početka do cilja. Drugim mjestom Max Verstappen osvojio je važne bodove u borbi za naslov, a još jedan Red Bullov trkač, Sergio Perez, završio je utrku na postolju. Lewis Hamilton, koji je utrku započeo na 11. mjestu zbog promjene motora, pokušao je voziti sve krugove na više od jednog kompleta guma za laganu kišu na stazi, koja je bila mokra tijekom cijele utrke, ali u zadnjim krugovima je ipak imao na što je skliznuo na peto mjesto i tako osvojio 10 bodova, osam manje od svog kandidata za naslov, Verstappne. Nizozemac je sada u ukupnom poretku, 6 utrka prije kraja sezone, ispred Hamiltona šest bodova.
Mercedes taktički šalje Bottasa na start početne postave u Rusiji

Prije početka utrke Formule 1 za Veliku nagradu Rusije, Mercedes je objavio da je promijenio pogonsku jedinicu Finca Valtterija Bottasa, zbog čega bi izgubio deset startnih mjesta i krenuo u utrku u Sočiju, gdje je završio na sedmom mjestu u kvalifikacijama . Bottas će ove godine pokrenuti peti motor nakon korištenja novog pogonskog agregata na VN Italije, a suočit će se s Nicholasom Latifijem, Charlesom Leclercom i Maxom Verstappnom, praktički jedinim ovogodišnjim kandidatom Lewisa Hamiltona za naslov svjetskog prvaka. Mercedes je potvrdio da je ovo "taktička prilika".
Formula 1, VN Italije: Bottas pobjeđuje u kvalifikacijama za sprint, Verstappen drugi

Gdje bi inače bila prikladnija sprinterska utrka nego na najbržoj trkaćoj stazi sezone Formule 1 u Monzi. Prije početka sprint testa, najbrži čovjek svijeta na 100 metara u Tokiju, Lamont Marcell Jacobs, odao je počast najbržim trkačima na svijetu prije nego što su ušli u uvodnu formaciju. Vodeći Bottas i Verstappn su se dosta dobro snašli, što bi bilo teško reći za Lewisa Hamiltona koji je "zaspao" i izgubio tri mjesta, jer su ga prestigli i McLaren koji je startao na soft gumama i Pierre Gasly kojeg je prethodno imao lagano se sudario sa stražnjim dijelom jednog McLarna, što je bilo dovoljno da mu slomi prednja krila, koja su potom popustila, odlomila se, a Gasly ga je pregazio i potom završio u sigurnosnoj ogradi. Stoga je na stazu dovezao sigurnost
Valtteri BOTTAS na kraju sezone prelazi u Alfa Romeo

Bottas je osvojio naslov 2011. u GP3 seriji s timom ART Grand Prix, koji je tada vodio Frederic Vasseur. Finac je član momčadi Mercedesa od sezone 2017., a kao suigrač Lewisa Hamiltona odigrao je važnu ulogu u osvajanju konstruktorskih naslova. U svoje vrijeme na "Srebrnim strijelama" skupio je devet pobjeda i 53 postolja. U posljednje se vrijeme nagađa o njegovoj budućnosti, jer je George Russell, koji će sljedeće sezone zamijeniti Finna njemačkom momčadi, sve glasnije kucao na vrata Mercedesove momčadi. https://twitter.com/F1/status/1434845292923392005 Još nema službene potvrde, ali sve osim Russella u sjedištu Bottasa bilo bi veliko iznenađenje. Bottas kaže da se veseli novom izazovu. “To je definitivno novi korak u mojoj karijeri i u njoj
Bottas je kažnjen zbog gubitka tri startna mjesta za okretanje u boksovima

Valtteri Bottas je već imao problema s prvim trkaćim vikendom u Austriji kada je na svom drugom slobodnom treningu skrenuo s mjenjača i zamalo pregazio članove McLarn tima. Finac se nije sudario s automobilom, a mehaničari McLarna čak su mu pomogli u vožnji na stazi. Ipak, McLarn se požalio na opasan incident, FIA je pred povjerenike pozvala Bottasa i predstavnika Mercedesove momčadi, a Finca je na kraju kažnjen gubitkom tri startna mjesta, a na njegov račun dodana su i dva kaznena boda. Tijekom ispitivanja Bottas je otkrio da je isprobao novi način izlaska iz mjesta za razmjenu, koji je trebao gubiti manje vremena. Krenuo je iz kutije u drugoj brzini, rotacija stražnjih kotača ga je iznenadila i van
F1: Bottas i Hamilton najbrži u Francuskoj

Mercedesovi trkači Valtteri Bottas i Lewis Hamilton bili su najbrži natjecatelji prvog slobodnog treninga Velike nagrade Francuske. Finac je bio dobre tri desetinke sekunde brži od suigrača, a gotovo pola sekunde brži od Maxa Verstappna, na trećem mjestu. https://twitter.com/F1/status/1405836408456089600 Četvrto vrijeme postavio je još jedan Red Bullov trkač, Sergio Perez, pobjednik posljednje utrke u Bakuu. Peti je bio domaći Esteban Ocon ispred Daniela Ricciarda, Fernanda Alonsa i Francuza Pierrea Gaslyja. Lando Norris i Juki Tsunoda također su završili trening u prvih deset.
Bottas je istaknuo mogućnost komplikacija pri zamjeni guma

Valtteri Bottas borio se za pobjedu u utrci za Veliku nagradu Monaka do kobnog zaustavljanja, gdje mehaničari nisu uspjeli odvrnuti kotače s njegovog automobila. Za Finna, koji sada u prvenstvu zaostaje 58 bodova za vodećim Maxom Verstappnom, ovo je druga komplikacija u zamjeni guma, a prije utrke u kneževini iz Mercedesa su upozorili na mogućnost komplikacija. “Uvijek sve analiziramo vrlo otvoreno, ne upirući prstom ni u koga”, objasnio je 2-godišnji Bottas.“ Tako je bilo i ovoga puta kada se zakompliciralo na stanici. Na to sam upozorio tim prije nekoliko tjedana, tako da problem nije bio iznenađenje. Znamo da nismo savršeni na zaustavljanjima, ali zaostajemo i u nekoliko drugih područja, kao što je grijanje guma u kvalifikacijama. Prije Monaka sam znao da ćemo imati problema, što sam ek