Označiti: vlak

Sudbina Ducatija bit će poznata prije utrke u Argentini

MotoGP vijesti
Aprilia, Suzuki, KTM i Honda žalili su se na motocikle Ducati koje su vozili Danilo Petrucci, Jack Miller i pobjednik utrke Andrea Dovizioso na Velikoj nagradi Katara. Predmet prigovora bila su dodatna krila s donje strane motocikla, ispred stražnjeg kotača, koja prema Ducatiju služe za hlađenje gume, ali konkurenti u to ne vjeruju, jer su se trkači tijekom vikenda bojali kritično niskih temperatura na stazi, što je čak sugeriralo i raniji start utrka. Uvjereni su da se radi o krilima čija je svrha stvaranje vakuuma ili poboljšanje prianjanja stražnjeg kotača, što ne bi bilo u skladu s pravilima. U Ducatiju su pak uvjereni da je tehnička direktiva izdana prije prve utrke u Kataru otvorila mogućnost korištenja ovog krila, što je prethodno bilo dopušteno samo d
Dovizioso pobjednik lude utrke

Andrea Doviziso pobjednik je izuzetno napete uvodne utrke u Kataru. Na postolju su završili i Marc Marquez i Cal Crutchlow. Odluka o pobjedi u potpunosti je pala na kraju posljednjeg kruga, kada je Marc Marquez u više navrata pokušao prestići trkača Ducatija, ali Ducatijev je trkač uspio vratiti manevar. Cal Crutchlow polako se probijao kroz utrku i na kraju uspio završiti na postolju. Alex Rins potvrdio je svoju dobru formu s ovogodišnjih testova i završio četvrti nakon mnogih pretjecanja za vodstvo. Valentino Rossi još je jednom pokazao da još nije za stari trik i nakon prilično prosječnih kvalifikacija, koje je završio tek na četrnaestom mjestu, utrku je završio na petom mjestu. Danilo Petrucci završio je na šestom mjestu. Iza njega je najbolje završio u kvalifikacijama
Petrucci najbrži u grijanju

Danilo Petrucci završio je na vrhu zagrijavanja s vremenom 1: 54.807 prije današnje prve utrke u sezoni. Na kraju mu je bio najbliži Marc Marquez, iza njega 0,057 sekundi. Alex Rins posljednji je pao ispod oznake 1:54.943 s vremenom 1: 55 na trećem mjestu. Najbolji iz jučerašnjih kvalifikacija, Maverick Vinales, zaostajao je samo tri desetinke sekunde za vodećim na četvrtom mjestu. Odmah iza njega završio je Yamahin polufabrički trkač Franco Morbidelli. Takaaki Nakagami završio je šesti ispred dva Ducatijeva trkača, Andrea Doviziosa i Jacka Millera, a braća Espargaro deset, Aleix ispred Pola. Valentino Rossi, koji je jučer razočarao u kvalifikacijama, bio je jedanaesti sa zaostatkom od 0,751 sekundi. Jorge Lorenzo, koji je jučer dva puta pao j
Dovizioso: Prva vrsta iznenađenja nakon teških nedavnih testova

Andrea Dovizioso je pretečen u prvoj startnoj postavi, jer to nije očekivao nakon nešto lošijeg zadnjeg testa na ovom trkalištu. Trkač Ducatija nije bio najzadovoljniji nakon zadnjeg testnog dana u Kataru koji je završio tek na petnaestom mjestu s više od sekunde zaostatka. Ipak, viceprvak svijeta u posljednje dvije sezone današnje kvalifikacije završio je na drugom mjestu samo 0,198 sekundi iza najbržeg Mavericka Vinalesa i tisućinku sekunde ispred trećeplasiranog Marqueza. Kao glavni razlog takvog porasta forme, talijanski je trkač identificirao svoju momčad koja bi trebala učinkovito prepoznavati probleme i uklanjati ih do kvalifikacija. "Završili smo testove s lošim osjećajem na motociklu. Na ovogodišnjim predsezonskim testovima u Sepangu i Kataru
Vinales je ove godine dobio prvu kvalifikacijsku utakmicu

Maverick Vinales izborio je najbolju startnu poziciju s vremenom 1: 53.546. Zajedno s Yamahinim trkačem, Andrea Dovizioso i Marc Marquez sutra će krenuti u utrku od prve startne postave. Aktualni svjetski prvak probio se u prvu startnu liniju na samom kraju, kada je iskoristio povjetarac Danila Petruccija. Trkač Ducati započet će utrku sutra iz treće startne postave zajedno s Morbidellijem i Nakagamijem. Vinales je također najbrže započeo kvalifikacije s vremenom 1: 53.844, a u drugom je dijelu svoje prethodno vrijeme popravio za tri desetinke. Nakon što su svi trkači postavili prva vremena, Takaaki Nakagami i Fabio Quartararo također su bili u prvom startu. Japanci su na kraju završili na devetom mjestu, francuski trkač završio je na petom mjestu kao glavni novak. Utrku će započeti s druge startne linije
Ponovo Marquez na vrhu, Rossi, Lorenzo u Q1

Marc Marquez također je završio na vrhu svog trećeg slobodnog treninga u Kataru s vremenom 1: 54.677. Aktualni svjetski prvak, poput svog suigrača Jorgea Lorenza, počeo je trenirati padom. Međutim, Marquez je samo u trinaestom zavoju morao skliznuti prednji kotač kako bi mogao lako nastaviti s treninzima. Bilo je puno gore za Lorenza, koji je loše pao u šestom zavoju ubrzo nakon početka treninga. Zbog bolova je odmah otišao na rendgen u medicinski centar. Vrućina i vjetar onemogućili su trkačima da poboljšaju svoje vrijeme dovoljno za ulazak u najbržu kvalifikacijsku skupinu. Vremena su bila puno sporija od onih iz drugog slobodnog treninga. Samo su tri trkača uspjela popraviti svoje vrijeme s treninga u petak. Francesco Ba
Crutchlow upozorava: Nitko neće dovesti do cilja

MotoGP trkači zatražili su raniji start utrke za VN Katara, jer se popriličan broj vozača našao na terenu na testovima krajem prošlog dana. To je bilo zbog niskih temperatura, a time i hladne staze, ali njihov je prijedlog odbijen, a glavni razlog tome su unaprijed određeni televizijski programi koji emitiraju utrke. Prošle godine utrka u Kataru započela je sat vremena ranije nego ove godine, kada će start biti u 18 sati po lokalnom vremenu, odnosno u XNUMX sati po lokalnom vremenu, a trkači su odgovorili da će svoje razloge za raniji početak utrke iznijeti na sigurnosnom sastanku u petak. Cal Crutchlow rekao je povjerenstvu za sigurnost da su uvjeti na drugom slobodnom treningu, koji je započeo u isto vrijeme kad i utrka započinje u nedjelju, bili savršeni, ali istaknuo je da zbog m
Drugi trening na vrhu Marqueza

S vremenom 1: 53.380, Marc Marquez postavio je najbrže vrijeme drugog slobodnog treninga u Kataru, popravivši tako rekord kruga Johanna Zarca iz prošle sezone. Drugi je trening već započeo s petominutnim zakašnjenjem pod svjetlima reflektora. Razlog kašnjenja bio je pad Toma Luthija na treningu klase Moto 2, zbog čega je stazu trebalo očistiti u sedam okreta. Uvjeti su tako bili sličniji onima na utrci ili u kvalifikacijama. Maverick Vinales bio je najbliži aktualnom svjetskom prvaku, Yamahin trkač zaostajao je gotovo pola sekunde za vođom. Treće i četvrto mjesto pripalo je trkačima Ducatija, Jack Miller bio je desetinku sekunde brži od Danila Petruccija. Novopridošli Fabio Quartararo završio je na petom mjestu s dva mjesta ispred suigrača Franca Morbidellija
Rossi na vrhu prvog slobodnog treninga

Valentino Rossi postavio je najbrže vrijeme prvog slobodnog treninga u Kataru. Yamahin trkač završio je na vrhu ispred oba tvornička Hondina trkača Jorgea Lorenza i Marca Marqueza. Aktualni svjetski prvak bio je na vrhu većine 1-minutnih dnevnih treninga s vremenom 55.164: 45. Dvije minute prije kraja novi suigrač Jorge Lorenzno probio se s vrha, postavivši vrijeme 1: 55.127. Ali to na kraju nije bilo dovoljno da se uopće završi prvi trening u novoj momčadi. Valentino Rossi na samom kraju zamahnuo je na vrh s vremenom 1: 55.048. Trening su obilježile izuzetno male razlike između trkača, čak sedamnaest trkača završilo je u roku od jedne sekunde. Četvrto i peto mjesto pripalo je objema tvorničkim trkačima Ducatija, Doviziosu ispred Petruccija. Maverick V
Vinales je najbrže završio test u Losailu

Maverick Vinales također je posljednji testni dan u Kataru završio s najbržim vremenom. S vremenom kruga od 1: 54.208, Yamahin trkač postavio je najbolje vrijeme od sva tri dana, a najbliži mu je bio novak u klasi MotoGP, Fabio Quartararo na Petronas SRT Yamahi M1, koji je za sunarodnjakom zaostajao samo 0.233 sekunde. Treći je bio sve moćniji Marc Marquez, koji je s Hondom zaostajao 0.405 sekundi za Vinalesom, a pred kraj testnog dana aktualni svjetski prvak pao je i dobro razbio motocikl. Valentino Rossi i Jorge Lorenzo također su bili u prvih pet. Potonji je očito već pronašao bolju formu na Hondi, jer je bio samo 0.040 sekundi sporiji od svog suigrača. Šesti je bio Quartarin suigrač Franco Morbidelli ispred Paula Espargara, koji zaostaje za najboljim vremenom s KTM-om